Marceli Bogusławski wygrywa Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland

Marceli Bogusławski wygrał Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland – Grand Prix Polski. W sprinterskim pojedynku zawodnik HRE Mazowsze Serce Polski pokonał Czecha Tomáša Bartę (ATT Investments) i ubiegłorocznego triumfatora, Itamara Einhorna (Israel Road National Team).

Wyścig rozegrany został w niedzielę, 10 lipca. Kolarze na ponad 147-kilometrową trasę klasyku wpisanego do kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej (kat. UCI 1.2) wyruszyli z Długołęki do mety w Oleśnicy w rzęsistym deszczu. Na odkrytych fragmentach wyścigowej rundy dodatkowo wiał wiatr, który zawodnicy teamu z Mazowsza od początku próbowali wykorzystać, żeby rozerwać peleton.

– To był wprawdzie krótki odcinek, ale na każdym okrążeniu właśnie tam przyspieszaliśmy, żeby spróbować podzielić grupę na rantach – mówi Marceli Bogusławski, który był liderem swojego zespołu na ten wyścig. – Świetnie odnajduję się na takich płaskich, ewentualnie lekko pofalowanych trasach z krótkimi podjazdami – podkreśla.

Peleton wprawdzie sukcesywnie topniał, ale 19-osobowej grupce udało się odjechać dopiero na ostatniej pętli przed metą. Znaleźli się w niej Maciej Paterski, wracający do ścigania po przerwie spowodowanej kontuzją (wygrał V4BR w 2018 roku), oraz Jakub Murias (Voster ATS Team), a także Tomáš Bárta (ATT Investments), Daniel Babor, Adam Toupalik (Elkov-Kasper), Itamar Einhorn (Izrael), Paweł Szóstka, Bartłomiej Proć i Tim Wollenberg (Santic-Wibatech), Pavel Gruber, Richard Holec (TUFO Pardus Prostejov), Viktor Potočki i Matic Maček (Ljubljana Gusto Santic), Adam Foltan (Dukla Banska Bystrica), Boštjan Murn (Adria Mobil) oraz Bogusławski, którego eskortowali Adrian Banaszek, Jakub Kaczmarek i mistrz Polski Norbert Banaszek.

– W ucieczce było bardzo dużo skoków, ale miałem do pomocy kolegów z drużyny, którzy byli w każdej akcji i kasowali ucieczki. Na ostatnich 400 metrach siedziałem na kole mistrza Polski Roberta Banaszka. Rozprowadził mnie na 100 metrów do mety, kiedy wyszedłem, wykończyłem pracę kolegów i wygrałem – mówi Bogusławski. – Bardzo się cieszę z tego zwycięstwa, pokazuje, że treningi nie idą na marne, a mnie, jako zawodnika, to motywuje i buduje.

Zwycięzcy z Oleśnicy nie zobaczymy na pozostałych wyścigach z cyklu Visegrad 4 Bicycle Race, które rozegrane zostaną 23 lipca na Węgrzech (Budapeszt-Pannonhalma), a dzień później na Słowacji (Nová Baňa), choć zawodnicy HRE Mazowsze Serce Polski walczyć będą zarówno w węgierskiej, jak i słowackiej edycji. – Teraz krótka przerwa, a za dwa tygodnie wystartuję w Wyścigu Dookoła Mazowsza – mówi Bogusławski.

Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland – Grand Prix Polski wchodzi w skład cyklu czterech kolarskich wyścigów jednodniowych rozgrywanych od 2014 (z wyjątkiem roku 2020) w państwach Grupy Wyszehradzkiej – Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Organizatorem polskiej edycji, która rozegrana została w niedzielę, 10 lipca, między Długołęką a Oleśnicą, jest Dolnośląski Związek Kolarski.

Wyścig współfinansowany przez: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Gminę Długołęka, Gminę Oleśnica i Miasto Oleśnica.

Zdjęcia: Dariusz Krzywański | DkpCycling&Life

Więcej informacji:

www.dzkol.pl/wyscigi-dzkol/visegrad-4-bicycle-race/
www.facebook.com/visegradrace

Pełne wyniki:

Pod tym linkiem: www.dzkol.pl/Visegrad-4Bicycle-Race

Online: Visegrad-4Bicycle-Race-wyniki

 

Visegrad 4 Bicycle Race

Z inicjatywą wykorzystania kolarstwa do wzmacniania współpracy państw Grupy Wyszechradzkiej w 2013 wyszedł ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski – odbył się wtedy rajd kolarski dla amatorów, w którym grupa około 300 kolarzy pokonała trasę z Krakowa do Budapesztu. W 2014 roku w ramach tej inicjatywy po raz pierwszy zorganizowano rywalizację dla zawodowców, która przyjęła formę czterech rozgrywanych dzień po dniu wyścigów klasycznych. Od 2015 roku odbywają się one w różnych terminach.

Zwycięzcy poprzednich edycji:

2014 Erik Baška
2015 Bartosz Warchoł
2016 Łukasz Owsian
2017 Kamil Zieliński
2018 Maciej Paterski
2019 Alois Kaňkovský
2021 Itamar Einhorn
2022 Marceli Bogusławski

No Replies to "Marceli Bogusławski wygrywa Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Poland"