Pierwsze w sezonie 2024 szosowe starty „Atomówek”

MAT Atom Deweloper Wrocław rozpoczął sezon 2024 z pierwszymi poważnymi osiągnięciami na torze i w przełajach. Od cyklu dwóch rozgrywanych w Chorwacji klasyków Istrian Spring Trophies rozpocznie sezon ścigana szosowego. Pierwszy z nich, Umag Trophy Ladies (UCI 1.2), rozegrany zostanie w najbliższą środę 28 lutego.

Do składu na ten klasyk Paulina Brzeźna-Bentkowska, trenerka teamu oraz Paweł Bentkowski, dyrektor sportowy powołali młode zawodniczki: Martę Marek, Maję Tracką, Martynę Szczęsną i Barbarę Cywińską, którym przewodzić będą Monika Brzeźna, aktualna mistrzyni Polski w wyścigu ze startu wspólnego oraz Tamara Szalińska.

W pierwszej, rozegranej w ubiegłym sezonie edycji tego wyścigu najlepiej spośród „Atomówek” wypadła Katarzyna Wilkos, która była 4. W tym roku team nie ukrywa apetytów na zwycięstwo na tej 112-kilometrowej trasie. Szczególnie że zawodniczki z Wrocławia są świeżo po drugim w tym roku zgrupowaniu na Półwyspie Istria, a dokładniej w malowniczej i pofalowanej Dalmacji.

– Przez te dwa pracowite tygodnie pokonałyśmy ponad 1000 km i 11 tys. metrów przewyższeń

– mówi Paulina Brzeźna-Bentkowska.

– Dla mnie, jako trenerki ekipy, był to czas, w którym z bliska mogłam przyjrzeć się dziewczynom podczas treningu. Cyferki z treningu, które można do woli analizować są istotne, ale dopiero jazda razem z zawodnikiem daje pełen obraz. Poznałam mocne strony naszych dziewczyn i te, nad którymi muszą jeszcze popracować. Interesowały mnie przede wszystkim „młode” zawodniczki, których możliwości wciąż są dla mnie zagadką.

Dwa zaplanowane na początek sezonu starty mają charakter kontrolny.

– Chcemy w ten sposób sprawdzić, ile jeszcze pracy przed nami, by w sezonie być możliwie najlepiej przygotowane do najważniejszych dla ekipy wyścigów

– mówi trenerka teamu z optymizmem spoglądająca w przyszłość.

– Cieszy mnie, że podczas ostatniego zgrupowania wszystkie zawodniczki zaadoptowały się do naprawdę ciężkiej pracy i że zrealizowaliśmy wszystkie zakładane jednostki treningowe.

Kilka dni po „Umag”, 3 marca „Atomówki” wystartują w Poreč Trophy Ladies. Team wystawi niemal ten sam skład, z jednym wyjątkiem – Barbarę Cywińską w tym wyścigu zastąpi Aleksandra Grudzińska.

Kolejnym startem zawodniczek MAT Atom Deweloper Wrocław będzie rozpoczynająca się 5 marca włoska etapówka Trofeo Ponente in Rosa (UCI 2.2), która zakończy się 8 marca. Zaledwie tydzień później, bo 14 marca „Atomówki” wystartują w Tour de Normandie Féminin (UCI 2.1), na którą złożą się cztery etapy, każdy powyżej 130 km.

Zanim team wszedł na dobre w sezon szosowy, jego zawodniczki triumfowały na trasach przełajowych. Alicja Matuła, juniorka, wygrała m.in. II Tyski Przełaj rozegrany 7 stycznia, znakomicie wypadła także podczas mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym, gdzie mimo defektu wywalczyła koszulkę i złoto. W krajowym czempionacie Malwina Mul okazała się nie do pokonania w kategorii U23, do tego sukcesu dorzuciła jeszcze brązowy medal w elicie. „Atomówki” mają za sobą także starty w barwach polskiej reprezentacji na torach w holenderskim Apeldoorn i australijskiej Adelajdzie. W Australii w pierwszej odsłonie Pucharu Narodów Maja Tracka wywalczyła 4. miejsce w wyścigu eliminacyjnym.

Team dokłada wszelkich starań, by do tych sukcesów dołożyć kolejne, tym razem w wyścigach szosowych. Pierwszy sprawdzian już 28 lutego na trasie Umag Trophy Ladies.

MAT ATOM Deweloper Wrocław | skład 2024:

ELITA: Nikola Bajgerová, Monika Brzeźna, Nikol Płosaj, Katarzyna Wilkos
U23: Barbara Cywińska, Aleksandra Grudzińska, Marta Marek, Malwina Mul, Tamara Szalińska, Martyna Szczęsna, Maja Tracka, Olga Wankiewicz
JUNIORKA: Alicja Matuła

No Replies to "Pierwsze w sezonie 2024 szosowe starty „Atomówek”"