Trzy etapy Sowiogórski Tour

W najbliższy weekend 13-14 sierpnia na szosach powiatu dzierżoniowskiego i ulicach Dzierżoniowa rozegrana zostanie trzecia już edycja wyścigu kolarskiego Sowiogórski Tour. Dwa dni ścigania i trzy etapy ściągnęły na start niemal 300 zawodniczek i zawodników.

Pierwsza odsłona sowiogórskiej etapówki to wyścig ze startu wspólnego wokół Roztocznika, który rozegrany zostanie liczącej 7,5 km rundzie. – Ten pierwszy etap z założenia ma być długi – mówi Mariusz Mazur, dyrektor wyścigu. – Trasa jest bardzo interwałowa i poprowadzona na dość krótkim okrążeniu, więc peleton na pewno się rozerwie i podzieli na grupki, możliwe, że ktoś porwie się na samotny odjazd.

Drugiego peleton wyjedzie z Rynku w Dzierżoniowie na odległy o mniej więcej 5 km start ostry, skąd w 5-minutowych odstępach zawodnicy poszczególnych kategorii ruszą na 17-kilometrową, prowadzącą stale pod górę trasę z metą na Przełęczy Woliborskiej. – Chodziło o to, żeby zrobić wyścig w centrum miasta, żeby tętniło życiem – mówi Mazur. – Mamy piękny rynek, ratusz, sympatyczne kawiarenki, wyścig będzie dodatkową atrakcją. Kolarze wrócą tam na popołudniową jazdę indywidualną na czas.

Między etapami rozgrywanymi w niedzielę będzie dłuższa przerwa, która pozwoli się zawodnikom zregenerować. – Wydaje się, że to są krótkie i niewymagające trasy, ale to będzie bardzo intensywne ściganie, przed którym wcześniej trzeba się solidnie rozgrzać, żeby powalczyć o zwycięstwo albo chociaż wysokie lokaty. Tu nie będzie czasu na kalkulowanie, od startu pójdzie gaz. Żeby liczyć się w wynikach, trzeba będzie jechać na 100, a powiedziałbym, że nawet na 110%, co będzie, wbrew pozorom, dużym obciążeniem dla organizmu – podkreśla Mariusz Mazur.

Dwa pierwsze etapy przewidziane są dla kategorii: młodzik, juniorka młodsza i amator. W trzecim, czasówce, rywalizować będą wyłącznie juniorzy młodsi, juniorki i oczywiście kobiet open. W ubiegłych edycjach Sowiogórski Tour najmłodszą kategorią był junior, w tej do startu dopuszczono także młodzików, juniorki młodsze i juniorów młodszych. – Długo ważyłem tę decyzję, ale wziąłem pod uwagę aspekt szkoleniowy – wyjaśnia Mazur, który jest także doświadczonym trenerem kolarstwa. – Pandemia i tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna wpłynęły na sytuację ekonomiczną, więc budżety na wyścigi są obcinane, wiele z nich z powodu braku finansowania jest odwoływanych, a zawodnicy potrzebują startów. Szczególnie że ten wyścig, z jego przewyższeniami, jest znakomitym wprowadzeniem do mających się odbyć za dwa tygodnie Górskich Szosowych Mistrzostw Polski.

Na starcie Sowiogórski Tour zobaczymy m.in. ubiegłoroczną triumfatorkę, Dorotę Przęzak, zawodniczkę Toruńskiego Klubu Kolarskiego Pacific-Nestlé Fitness, dla której powiat dzierżoniowski to rodzinne strony. Do pomocy będzie miała Karolinę Karasiewicz, ubiegłoroczną mistrzynię Polski oraz znakomitą Natalię Krześlak. O zwycięstwo zapewne walczyć będzie Monika Brzeźna z Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław, która w dwóch poprzednich edycjach kończyła rywalizację na drugim miejscu, z minimalną startą do liderek. Wspierać ją w tych zmaganiach będzie Dominika Włodarczyk, teamowa koleżanka i jedna z najlepszych polskich orliczek, mistrzyni Polski U23 w wyścigu ze startu wspólnego.

– W tym samym terminie rozgrywane są Mistrzostwa Europy, więc kilka znakomitych zawodniczek nie pojawi się na sowiogórskich szosach, ale to da szansę tym, które dotąd pracowały na liderki swoich teamów – mówi Mazur.

I dodaje, że już teraz wraz z zespołem myśli o przyszłorocznej edycji. Wsparcie i entuzjazm władz miasta, gminy i powiatu, a także sponsorów i służb, w tym policji, pozwala planować dodatkowy królewski etap. – Myślimy o trasie Kamionki-Przełęcz Jugowska-Sokolec-Rzeczka-Walim lub z Pieszyc do Walima, dalej Glinno i Michałkowa, rundą mistrzostw Polski, która jest naprawdę przepiękna, i przyjazd na metę do Dzierżoniowa. Może w przyszłym roku uda się to zrealizować.

SOWIOGÓRSKI TOUR

I etap: Roztocznik-Roztocznik | start wspólny
Sobota | 13.08.2022 | Runda: 7,25 km
🦉🚴‍♂️ Junior młodszy: 72,5 km, start o godz. 10.00
🦉🚴‍♂️ Junior: 101,5 km, start o godz. 12.00
🦉🚴🏼‍♀️ Juniorka: 65,25 km, start o godz. 15.00
🦉🚴🏼‍♀️ Elita kobiet: 101,5 km, start o godz. 15.00
🦉🚴‍♂️🚴🏼‍♀️ Młodzik, juniorka młodsza: 21,75 km, start o godz. 15.05
🦉🚴‍♂️🚴🏼‍♀️ Amator: 50,75 km, start o godz. 17.30

II etap: Dzierżoniów-Przełęcz Woliborska | start wspólny
Niedziela | 14.08.2022 | 17,5 km
start honorowy o godz. 9.30

🦉🚴‍♂️ Junior, start ostry o godz. 10.00
🦉🚴‍♂️ Junior młodszy, start ostry o godz. 10.05
🦉🚴🏼‍♀️ Juniorka, elita kobiet, start ostry o godz. 10.10
🦉🚴‍♂️🚴🏼‍♀️ Młodzik, juniorka młodsza, start ostry o godz. 10.15
🦉🚴‍♂️🚴🏼‍♀️ Amator, start ostry o godz. 10.20

III etap: Dzierżoniów-Dzierżoniów | jazda indywidualna na czas
Niedziela | 14.08.2022 | 3,5 km
🦉🚴‍♂️ Junior młodszy, start o godz. 14.30
🦉🚴‍♂️ Junior, start o godz. 15.30
🚴🏼‍♀️🦉 Elita kobiet + juniorka, start o godz. 16.30

Profile w mediach społecznościowych:

Zdjęcia: Jan Boczula, Ryszard Kląskała

No Replies to "Trzy etapy Sowiogórski Tour"