Sowiogórski Tour po raz drugi

Druga edycja etapówki Sowiogórski Tour rozegrana zostanie w dniach 14-15 sierpnia. Organizatorzy, LKS Atom Boxmet Dzierżoniów i OSiR Dzierżoniów, przygotowali trzy etapy. W przeciwieństwie do ubiegłorocznej edycji, oprócz juniorów, zawodniczek w kategorii elita kobiet i juniorki, w wyścigu rywalizować będą także amatorzy.

Etapówkę otworzy w sobotę, 14 sierpnia, jazda indywidualna na czas na dystansie 7 km, w której wystartują wyłącznie zawodnicy z kategorii junior i zawodniczki (kobiety open, juniorki). – Startujemy w Dzierżoniowie z terenu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, spod siedzib firm naszych sponsorów – Broen i Studio Edytor. Trasa prowadzić będzie po znakomitej nawierzchni przez niedawno otwartą obwodnicę – mówi Mariusz Mazur, dyrektor wyścigu.

Tego samego dnia po południu rozegrany zostanie drugi etap, wyścig ze startu wspólnego. Jego trasa liczy zaledwie 17 km, z czego 5 km do start honorowy z Rynku w Dzierżoniowie. Ale finałowych 12 km to w zasadzie długi podjazd, który zaczyna się w Bielawie. – Tutaj czeka na zawodniczki i zawodników 3,5-kilometrowy prowadzący pod górę odcinek, którego druga część ma nachylenie 12-14% – wyjaśnia Mariusz Mazur. Później jest krótki zjazd i od Ostroszowic do Jodłownika, aż do samej Przełęczy Woliborskiej, prowadzi długi podjazd. – Ten etap jest krótki, ale będzie dynamiczny, konieczne będzie dobre ustawienie się przed podjazdami i błyskawiczne podejmowanie decyzji o atakowaniu – mówi Mazur.

Etapówkę w niedzielę, 15 sierpnia zamknie rywalizacja na malowniczej, liczącej 8,7 km pętli wokół Ostroszowic (Wyspa Koni). Zawodniczki z kategorii kobiety open i juniorzy będą mieli do pokonania dystans 104,4 km, juniorki 69,9 km, a amatorzy, którzy na trasę wyruszą najwcześniej, bo już o 9 rano – 43,5 km. – To będzie trudna interwałowa runda, o dużej intensywności, do tego dochodzi spory dystans – podkreśla dyrektor wyścigu. – W przyszłym roku chciałbym dołożyć do naszego wyścigu jeszcze jeden, iście królewski odcinek, prowadzący od Pieszyc przez Przełęcz Jugowską, Sokolec i Rzeczkę do Walimia. Ta solidna górska pętla będzie znakomitym zwieńczeniem Sowiogórskiej etapówki – dodaje.

Amatorzy na start

Amatorzy wystartują w dwóch etapach – II i III, z podziałem na kategorie wiekowe: kobiety w wieku od 20 do 39 lat i od 40. roku życia wzwyż oraz mężczyźni w przedziałach wiekowych 20-39 lat, 40-59 lat, 60 lat i starsi. Możliwy jest udział tylko w wybranym etapie, co wprawdzie wyklucza z klasyfikacji generalnej, ale nie z puli nagród rzeczowych za zajęcie miejsca na podium.

Z opłaty startowej w tej kategorii zwolnieni są mieszkańcy Dzierżoniowa, Gminy Dzierżoniów i Powiatu Dzierżoniowskiego, których władze finansowo wspierają wyścig.

Przed MP i ME

Sowiogórski Tour, podobnie jak w roku ubiegłym, gdy odbyła się jego pierwsza edycja, jest przetarciem przed górskimi szosowymi mistrzostwami Polski oraz rozgrywanymi zaraz po nich mistrzostwami Europy. – W ubiegłym roku po „Sowie” Marta Lach wywalczyła tytuł górskiej szosowej mistrzyni Polski, a triumfatorka naszej etapówki, Marta Jaskulska, zdobyła na ME brązowy medal w ITT. Jakiś procencik do tych sukcesów niewątpliwie dołożyła nasza etapówka – mówi Mariusz Mazur.

 

Aspekt szkoleniowy jest dla trenera szosowej kadry kobiet szczególnie istotny. – Zależy mi na tym, by tego rodzaju wyścigów odbywało się w Polsce jak najwięcej, tak by zawodniczki i zawodnicy mieli gdzie startować i mogli w sezonie utrzymać poziom wytrenowania. Szczególnie że pandemia krzyżuje plany i kolarzom, i szkoleniowcom, i organizatorom. W ubiegłym roku organizacja wyścigów, w tym naszego, nie była łatwa, w tym również wiele imprez odwołano. Nam sprzyja odrobina szczęścia, ale przede wszystkim wsparcie życzliwych kolarstwu władz miasta Dzierżoniowa, gminy Dzierżoniów i powiatu dzierżoniowskiego, a także właścicieli firm MAT, Atom, Stelwed, Miazga i pozostałych sponsorów – podkreśla.

Udział w wyścigu zapowiedziały już MAT Atom Deweloper, LKS Atom Boxmet Dzierżoniów, UKS Copernicus-CCC-SMS Toruń, ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz, a także węgierska ekipa Lotus Cycling Team. Listy startowe są wciąż otwarte, zgłoszeń w każdej kategorii dokonywać można do czwartku, 12 sierpnia.

Zdjęcia: Dariusz Krzywański | Sowiogórski Tour

 

No Replies to "Sowiogórski Tour po raz drugi"