Kolarskie zmagania Grupy Wyszehradzkiej coraz bliżej!

Już tylko miesiąc dzieli nas od międzynarodowego kolarskiego święta, które odbędzie się na Dolnym Śląsku. 17 września, w Sobótce rozegrany zostanie Wyścig Wyszehradzki – Grand Prix Polski (Visegrad 4 Bicycle Race). Na starcie staną drużyny z Czech, Węgier, Słowacji, Ukrainy, Austrii i Polski. Przygotowania do imprezy idą pełną parą!

Wyścig Wyszehradzki składa się cyklu czterech jednoetapowych klasyków organizowanych w każdym z państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). Wszystkie rozgrywane są w randze Grand Prix danego kraju. Wyścigi łączy klasyfikacja generalna. W każdym z nich zawodnicy walczą także o indywidualne laury. Tegoroczne zmagania w Sobótce będą wielkim finałem.

Najlepsi na starcie

Swój udział potwierdziło już 19 drużyn kolarskich, w tym 5 z Polski. Wśród nich są m.in. AC Sparta Praha, Amplatz BMC, CK Spartak Timace, Domin Sport, Elkov-Author Cycling Team, Kolss, TC Chrobry Scott Głogów, CCC Sprandi Polkowice, Team Hurom czy Voster Uniwheels Team.

– Zawodnicy będą mieli do pokonania wymagającą trasę o długości 180 km. Po drodze do zgarnięcia 5 premii lotnych. Gorący doping czeka na nich w sześciu Strefach Kibica: w  Strzegomianach, Będkowicach, Sulistrowicach, Przemiłowie, Księgnicach Małych i Świątnikach

– szczegóły zdradza Przemysław Bednarek, Dyrektor Wyścigu.

W tym roku, oprócz zawodowców, na starcie staną też amatorzy. Będą mieli do pokonania 18 km, 36 km lub 90 km. Wszystko w ramach debiutującego w tym sezonie cyklu wyścigów Via Dolny Śląsk.

Kolebka kolarstwa zaprasza!

Visegrad 4 Bicycle Race organizowany jest przez Dolnośląski Związek Kolarski, we współpracy z Polskim Związkiem Kolarskim, Funduszem Wyszehradzkim i pod egidą Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

– Dolny Śląsk jest gospodarzem tej prestiżowej imprezy już po raz trzeci. To dla nas ogromne wyróżnienie. W 2014r. wyścig jechał z Polkowic do Wrocławia, a rok później kolarzy gościła Jelenia Góra. W 2016r. zawodnicy z Polski, Czech, Węgier i Słowacji ścigali się w sercu Karkonoszy na trasie z Jeleniej Góry do Karpacza, a teraz spotykamy się w Sobótce – wyjątkowym miejscu na kolarskiej mapie kraju

– mówi Rafał Jurkowlaniec, Prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiego.

Co roku, to właśnie w Sobótce inaugurowany jest sezon kolarski w Polsce. To tutaj znajduje się Aleja Sław Kolarstwa, a formę szlifują najlepsi zawodnicy w kraju.

Polityczne początki wyścigu

Tegoroczny Wyścig Wyszehradzki to już piąta edycja kolarskich zmagań V4. Wszystko zaczęło się w 2013 r. kiedy to z inicjatywy Polski, przewodniczącej Grupie Wyszehradzkiej rozegrano 1. Wyszehradzki Rajd Kolarski. Wówczas na starcie stanęło ok. 300 zawodników. Pokonali 533 kilometry bez żadnej przerwy. Ruszyli w Budapeszcie, wieczorem wjechali na Słowację, nocą pokonali trasę przez Czechy i nad ranem wjechali do Krakowa. Zwycięzca – Andrzej Kaiser spędził na trasie 14 godzin!

Przez lata zmieniała się formuła wyścigu. Od jednoetapowego rajdu amatorów do czteroetapowych wyścigów zawodowych grup kolarskich. Bez zmian pozostaje jednak jego idea – łączyć państwa Grupy Wyszehradzkiej i pokazywać, że w sporcie nie ma granic!

Wyścig Wyszehradzki objęli swoim patronatem m.in. Witold Waszczykowski, Minister Spraw Zagranicznych oraz Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski. Początek zmagań zawodowców zaplanowano na godz. 13:00, 17 września br. w Sobótce. Amatorzy wyruszą na trasę o godz. 9:30. Serdecznie zapraszamy do kibicowania!

Bieżące informacje o Wyścigu na:
ww.dzkol.pl
www.facebook.com/visegradrace

No Replies to "Kolarskie zmagania Grupy Wyszehradzkiej coraz bliżej!"